Artykuły muzyczneDuran Duran

Na początku lat osiemdziesiątych pojawił się w muzycznej prasie brytyjskiej termin "new romantic" określający muzykę takich zespołów jak Ultravox, Human League, Orchestral Manoeuvres In The Dark, Classix Nouveaux, Depeche Mode, Simple Minds, Soft Cell i Duran Duran.

Duran Duran pochodzą z Birmingham. Zespół powstał w 1978 roku,gdy muzyka punk-rockowa ustępowała powoli miejsca nowej fali.

Pewnego dnia stwierdziliśmy - wspomina Nick Rhodes, - że chętnie wracamy do starszych płyt i znajdujemy tam wiele trwałych wartości, które można by jeszcze wykorzystać.

Trzech przyjaciół - Nick Rhodes, Jihn Taylor i Roger Taylor - podjęło decyzję o założeniu grupy. Nazwali ją Duran Duran . Takie nazwisko nosił obłąkany naukowiec z fantastycznego komiksowego filmu Rogera Vadima "Barbarella". Naukowiec ten wynalazł tajemnicze promienie mogące przenieść ludzi i przedmioty w czwarty wymiar. Być może młodzi muzycy mieli nadzieję , iż dokonują zaskakujących przemian na rynku muzycznym.

Po długich pertraktacjach udało im się namówić kierownictwo największego klubu muzycznego w Birmingham do zawarcia z nimi kontraktu. Grali w klubie i poszukiwali nowych muzyków. Dzięki ogłoszeniu w tygodniku "Melody Maker" nawiązali kontakt z gitarzystą Andy Taylorem. Wkrótce później dołączył także wokalista Simon Le Bon, którego poznali w klubowym barze.

W 1980 roku wytwórnia EMI podpisała kontrakt płytowy z zespołem i na początku 1981 roku ukazał się singiel Planet Earth. Powodzenie tej płyty zdecydowało o sukcesie grupy.

Latem 1981 roku ukazał się album zatytułowany Duran Duran oraz drugi przebój - Careless Memories.

Termin "new romantic" określa muzykę, która może być zakwalifikowana jako dyskotekowa. Jednakże aspiracje muzyków Duran Duran sięgają dalej. Najlepiej będzie zacytować co sami mówią na ten temat: Nasze utwory są czymś pośrednim między muzyką Kraftwerk i The Monkees.

W maju 1982 roku ukazał się drugi longplay zatytułowany Rio. Płyta dotarła aż do pierwszej pozycji listy bestsellerów, chociaż jest mniej urozmaicona i mniej interesująca od pierwszej. Grupa występuje obecnie w składzie: Nick Rhodes(kl), John Taylor(by), Andy Taylor(g), Roger Taylor(dr), Simon Le Bon(voc). Żaden z trzech Taylorów nie jest nawet dalekim krewnym pozostałych, zaś perkusisty Rogera Taylora nie należy mylić z jego imiennikiem grającym w grupie Queen.

TOMASZ BEKSIŃSKI"Magazyn Muzyczny Jazz" nr 1 (305) styczeń-luty 1983


© Marcin Guzik